NetID Şifre Oluşturma işlemi nasıl yapılır?

Puk kodu ile kilit açma işlemi sadece NetId sertifikalar için geçerlidir.

1. E-imza'nızı bilgisayarınıza takınız. 
https://online.e-tugra.com.tr/EimzaAktivasyon/AktivasyonAdim1.aspx?pk=1 adresine giriniz ve "Şifre Belirleme / Değiştirme" bağlantısına tıklayınız.


2. Sertifika bilgilerini kontrol ediniz. Eğer doğruysa bilgilerin altındaki butona tıklayınız.


3. Açılan ekranda Anne Kızlık Soyadınızın boşluk bırakılan harflerini doldurunuz ve aktivasyon göndereceğiniz yöntemi seçiniz. "Aktivasyon Kodu Gönder" butonuna tıklayınız.


4. E-postanıza veya Telefon numaranıza gelen aktivasyon kodunu ekrana yazınız ve ardından "Puk Kodunu Cep Telefonuma Gönder" butonuna tıklayınız.


5. Bu işlemden sonra cep telefonunuza Puk numaranız gönderilmiştir.


6. Puk numarası alma işleminiz tamamlanmıştır.


Net ID programı ile şifre kilidi açma işlemi;

Şifre Kilidini Nasıl Açarım ?

İşlem yaparken 3 defa yanlış şifre girme sonucunda şifre kilitlenir. Şifre kilidini açmak için “Yönetim” penceresinin sol üst menüsünde bulunan “İşlem” segmesine basılır. Açılan menüden “Şifre Kilidi Aç” seçeneğine basılır.

“Prime EID IP1” tıklatıldıktan sonra “Kilit Açma Penceresi” açılır. En üstteki metin kutusuna telefonunuza gelen “PUK” numarası alttaki metin kutularına da 6-8 karakterli sayısal bir şifre yazarız.

NOT: PUK numarası girerken dikkat edilmesi gerekiyor. 3 defa yanlış girilen puk numarası kartın bloke olmasına neden oluyor.