Sıkça Sorulan Sorular

* Neden NES değişim işlemi yapılıyor? 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 30 Ocak 2013 tarih ve 28544 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Elektronik İmza ile İlgili Süreçlere ve Teknik Kriterlere İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile birlikte, 30.07.2013 tarihinden itibaren nitelikli elektronik sertifika (NES veya e-imza sertifikası) üretiminde kullanılan SHA-1 kriptografik özet algoritması kullanımdan kaldırılmıştır. BTK tarafından 19.09.2013 tarih ve 28770 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan diğer Tebliğ değişikliği uyarınca, Sha1 algoritması ile üretilmiş NES’lerin de son kullanım tarihleri 15.09.2014 olarak belirlenmiştir. Buna göre, mevcut sertifika geçerlilik bitiş tarihleri 15.09.2014 tarihini geçen NES sahiplerinin mevcut sertifikalarının, Tebliğ’de yer alan geçerli özet algoritmalarından birisiyle imzalanmış yeni NES’lerle değişimi zorunlu hale gelmiştir.

* NES değişim işlemleri hangi tarihler arasında yapılabilir? 

Sertifikanızın üretilmesinin ardından size SMS ve E-posta aracılığıyla bilgilendirme ve hatırlatma mesajları gönderilecektir. Üretilmiş olan yeni sertifikanızı 15.09.2014 tarihine kadar NES değişim işleminizi tamamlamanız gerekmektedir.

* Değişim işlemine benim sertifikalarımın dahil olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? 

https://yenileme.e-tugra.com.tr adresinden sertifikanızın değişime girip girmediğini kontrol edebilirisiniz. Önemli not desteklenen tarayıcılar (İE 9 ve üstü, chrome, mozilla)

* Yeni sertifika geçerlilik süresi nasıl belirlenecek? 

Yeni sertifikanızın geçerlilik süresi, mevcut sertifikanızın geçerlilik bitiş tarihiyle aynı olacaktır. Mesela elinizdeki SHA-1’li sertifikanın son kullanım tarihi 30 Eylül 2014 ise yeni sertifikanızın son kullanım tarihi de 30 Eylül 2014 olacaktır.

* Değişim işlemini yapmazsam mevcut sertifikamı kullanmaya devam edebilir miyim? 

Mevcut sertifikanızın 15.09.2014 tarihinden itibaren kullanımı mümkün olmayacaktır. Bu nedenle NES değişim işleminizi 14.09.2014 tarihine kadar yapmanız gerekmektedir.

* Sertifika değişimi için herhangi bir ücret ödeyecek miyim? 

Yeni sertifikanız bir kereye mahsus ve ücretsiz olarak üretilecektir. İsterseniz mevcut sertifikanızın süresini uzatabilirsiniz, bu durumda uzattığınız süre kadar bir ücret alınacaktır.

* Birden fazla sertifikam varsa ne yapmam gerekiyor?

 Bir adetten fazla elektronik imzası olan kişilerin, bu işlemi her bir güvenli Elektronik İmza oluşturma aracı (akıllı çubuk) için ayrı ayrı ve bir kez yapması gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Gönderilen bilgilendirme ve hatırlatma mesajlarına karşın, NES değişimini 15.09.2014 tarihine kadar yapmamış müşterilerimizin bu tarihten sonra mevcut sertifikalarının geçersiz olacağını bir kez daha vurgulamak isteriz. Bu nedenle doğabilecek herhangi bir hak kaybından veya mağduriyetinden sorumlu tutulamayacağımızı siz değerli müşterilerimizin ve kamuoyunun bilgilerine sunarız.