SSL Sertifikası Nedir?

SSL Sertifikası Nedir?

SSL network üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. 1996 yılında 3.0 versiyonunun çıkarılmasıyla hemen bütün Internet tarayıcılarının (Microsoft Explorer, Netscape Navigator vb) desteklediği bir standart haline gelmiş ve çok geniş uygulama alanları bulmuştur. 

SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur. 

Veri akışında kullanılan şifreleme yönteminin gücü kullanılan anahtar uzunluğuna bağlıdır. Anahtar uzunluğu bilginin korunması için çok önemlidir. Örneğin; 8 bit üzerinden bir iletimin çözülmesi son derece kolaydır. Bit, ikilik sayma düzeninde bir rakamı ifade eder. Bir bit, 0 veya 1 olmak üzere 2 farklı değer alabilir. 8 bit ise sadece 28=256 olası farklı anahtar içerir. Bir bilgisayar bu 256 farklı olasılığı sıra ile inceleyerek bir sonuca ulaşabilir. SSL protokolünde 40 bit ve 128 bit şifreleme kullanılmaktadır. 128 bit şifrelemede 2128 değişik anahtar vardır ve bu şifrenin çözülebilmesi çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirir. Kötü niyetli bir kişinin 128 bit'lik şifreyi çözebilmesi için 1 milyon dolarlık yatırım yaptıktan sonra 67 yıl gibi bir zaman harcaması gerekir. Bu örnekten anlaşıldığı gibi SSL güvenlik sistemi tam ve kesin bir koruma sağlar. E-Tuğra SSL Sertifikası 2048 bit anahtar uzunluğu ile şifreleme yapan SSL sertifikası sağlamaktadır. Ayrıca E-Tuğra 4096 bit anahtar uzunluğunda kök sertifikasına sahip tek Türk ve dünyada sayılı firma arasındadır. 

SSL sertifikası içeriğinde barındırdığı bilgilere göre farklı tiplerde olabilir. 

 

SSL Sertifikası Tipleri

E-Tuğra Standart SSL Sertifikası

E-Tuğra Standart SSL sertifikası 2048 bit şifreleme sağlayan içeriğinde sadece alan adının yer aldığı en alt seviye SSL sertifikasıdır. E-Tuğra Standart SSL sertifikası genelde bir ağ üzerindeki veri alışverişinin güvenilirliğini sağlamak için kullanılır. İçeriğinde alan adı sahibi hakkında bir bilgi içermediği için herhangi bir belge gerekmez. Örneğin mail sunucularında mail akışının güvenliğini sağlamak için, VPN güvenli bağlantı katmanları oluşturmak için. 


E-Tuğra Premium SSL Sertifikası

E-Tuğra Premium SSL Sertifikası içeriğinde kurum / firma bilgilerinin ve alan adının yer aldığı üst seviye SSL sertifikasıdır. E-Tuğra Premium SSL sertifikası içeriğinde tek bir alan adı veya birden fazla alan adı içerebilir. SSL sertifikanızın içeriğinde birden fazla alan adı barındırmasını istiyorsanız E-Tuğra Premium Multidomain SSL sertifikası başvurusunda bulunmalısınız. SSL sertifikanızı tek bir alan adı ve bu alan adına ait alt alan adları için kullanmak istiyorsanız E-Tuğra Premium Wildcard SSL sertifikası başvurusunda bulunmalısınız. 


E-Tuğra Premium Multidomain SSL Sertifikası
E-Tuğra Premium Multidmain SSL sertifikası içeriğinde birden fazla alan adının barındığı ve firma bilgilerinin de yer aldığı üst seviye bir SSL sertifikasıdır. E-Tuğra Premium SSL sertifikası içeriğine yazılacak olan alan adlarının tümü sertifika içeriğine yazılacak olan firmaya ait olması gerekmektedir. E-Tuğra Premium SSL sertifikası içeriğinde yer alacak alan adlarının başvuru aşamasında belirtilmesi gerekmektedir.

Örnek:
mail.alanadiniz.com
www.alanadiniz.com
www.alanadiniz1.net
www.alanadiniz2.com.tr şeklinde farklı alan adları tek bir sertifika içerisinde yer alabilir. 


E-Tuğra Premium Wildcard SSL Sertifikası
E-Tuğra Premium Wildcard SSL sertifikası içeriğinde tek bir alan adı ve bu alan adına bağlı sınırsız alt alan adı içeren üst seviye bir SSL sertifikasıdır. E-Tuğra Premium Wildcard SSL sertifikası içeriğinde alan adı *.alanadiniz.com şeklinde yer alır. Bunun anlamı alan adınızın başına gelecek ne olursa olsun SSL sertifikanızı kullanabilirsiniz. Sertifikanın içine  *.alanadiniz.com  şeklinde tek bir alan adı sertifikanız içine eklenerek sınırsız alt alan adları için kullanabilirsiniz. 

Örnek:
www.alanadiniz.com
mail.alanadiniz.com
satis.alanadiniz.com
online.alanadiniz.com
mobile.alanadiniz.com

 

E-Tuğra EV SSL Sertifikası

EV (Extended Validation) Genişletilmiş Onaylama anlamına gelmektedir. En üst seviye güven ürünüdür. EV ibaresine sahip olan sertifikalar "Yeşil Adres Çubuğu" özelliği ile diğer SSL setifikalarından ayrışmakta ve güven olgusunu görselleştirerek, kullanıcılara en üst düzeyde güven sağlamaktadır. 

EV SSL kullanıcılarınızı phishing ve benzeri kimlik hırsızlığı gibi tehditlere karşı etkin güvenlik sağlar.Kullanıcılar EV SSL kullanan bir web sitesini ziyaret ettiklerinde, tarayıcılarının adres çubuğu yeşil renge döner. Bu görsel uyarı bütün kullanıcılar tarafından kolayca fark edilir. Yeşil adres çubuğu içinde, sertifika sahibi kurumun kimlik bilgileri ve sertifikanın hangi sağlayıcı tarafından temin edildiğinde hareketli bir şekilde gösterilir. 

Yeşil adres çubuğu teknolojisi ile kimlik hırsızlığına yönelik bir çok saldırıyı önleyebilir , operasyon maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Yeşil adres çubuğu teknolojisi EV SSL, Microsoft Internet Explorer 7 , Firefox 3.0, Opera 9.5, Safari 3.2, Google Chrome 1.0 ve üzeri tarayıcılar tarafından desteklenmektedir. Eylül 2008 istatistiklerine göre internet üzerinde kullanılan tarayıcıların %66 'sı EV SSL desteklemekte ve bu oran hızla artmaktadır. EV SSL destekli tarayıcılar içinde Microsoft Internet Explorer 7 oranı %54,61 dir.
 

Anasayfa

Hakkımızda

Referanslar

SertifikalarE-İmza

KEP

SSL

Zaman Damgası


Satış ve Teknik Destek için

İletişim;

0312 472 21 13