UYAP (Ulusal Yargı Ağı)

UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi)


Adalet Bakanlığı
 

        UYAP AVUKAT PORTALI SAYESİNDE
 
  1. Avukatlar duruşma günlerini internet üzerinden görebilecekler, haftalık ve aylık olarak duruşma listelerini bilgisayarlarına aktarabilecek daha sonra çeşitli programlar aracılığıyla bu verileri kişisel takvim programlarına veya cep telefonlarına senkronize edebileceklerdir. Programlanması durumunda cep telefonlarına uyarı mesajları gelebilecektir.
  1. Avukatlar Türkiye’nin hangi bölgesinde olursa olsun oraya gitmeden dosya içerisindeki bilgilerini inceleyebilecekler bir suretlerini alabileceklerdir. Dosyaya kimliklerini bırakıp belgenin fotokopisini çektirip yerine getirme işlemleri tarihe karışacaktır.
  1. Avukatların en çok zamanlarını alan ara kararlarını yerine getirme bu sistem sayesinde bürolardan adliyeye gidilmeden anında yapılabilecektir.(müzekkere için masraf yatırmak, keşif-tanık vb. ücretler yatırmak)
  1. Avukatlar dosyalarının tüm aşamalarını internet üzerinde takip edebileceklerdir. Avukatlar fiziksel olarak bürolarından çıkartmak istemedikleri dava dosyalarına, evlerinden, internet cafelerden kısacası internetin olduğu her yerden (Türkiyeyle sınırlı olmayıp dünyanın her yerinden) anında ulaşabileceklerdir.
  1. Sistem web tabanlı olarak çalıştığından internet bağlantısı olan bir dizüstü bilgisayar ile avukatlar tüm işlemlerini dünyanın neresinde olurlarsa olsun anında 7/24 saat 365 gün esasına göre yapabileceklerdir. Örneğin Bodrumda tatilde olan bir avukat (adli tatil süresi içerisinde dahi) Cumartesi gecesi saat 24:00’da dizüstü bilgisayarından sisteme bağlanıp dosyasının duruşmasının hangi gün ve saatte olduğunu anında öğrenebilecektir. Bu sistem olmaksızın avukatın bu bilgiye ulaşabilmesi imkânsızdır. Artık cep telefonları da internet özelliği kazandığından çoğu işlemler cep telefonları aracılığıyla bile yapılabilecektir.
  1. Avukatlar harç ve benzeri ödemelerini internet üzerinde yapabilecektir.
  1. Avukatlar şehir dışında mazeret bildirdikleri bir dosyanın duruşma zaptını anında bürosundan görebilecektir. 
  1. Avukatlar dosyaya bir evrak göndermek istedikleri takdirde bunu internet üzerinden yapabilecektir. 
  1. Evrak editörü programı sayesinde Mahkeme kararları ve ilgili evrakların hepsi kopyalanıp yapıştırılabilir formatta olduklarından avukatlar bu belgelerdeki bölümleri rahatlıkla dilekçelerine kopyalayıp atıf yapabileceklerdir. 
  1. İleride tarafların fiziksel olarak hazır bulunmasına gerek olmaksızın çevrimiçi duruşmaların yapılabilmesi için bu projenin çalışması şarttır.

Not : Buradaki dokümanlar bilgi amaçlıdır ve kurumun web sayfasından alınmıştır. Bilgilerin doğruluğu EBG Bil.Tek.Hiz.A.Ş'nin sorumluluğunda değildir.

Uyap Doküman Editör Versiyon Güncelleme

Adım 1.Bilgisayarınızda yüklü olan mevcut Uyap Doküman Editör programını kaldırmanız gerekmektedir. Programı kaldırmak için aşağıdaki adımları sırasıyla yapmalısınız. 1. Programı kaldırmak için Program Ekle / Kaldır açalım. Program Ekle / Kaldır açmak için sırayla; Başlat>Ayarlar>Denetim Masası 2. Listeden Program Ekle / Kaldır açalım. 3. Program Ekle / Kaldır ekranında listeden Uyap Doküman Editör programını seçelim. Daha sonra üstteki "Kaldır" butonuna tıklayarak kaldırma işlemini ...

Uyap Doküman Editörü 64 Bit Java Sorunu Giderme

Uyap Doküman Editörü 32 Bit Java versiyonuna uygun olarak hazırlanmış bir paket programdır. Bu nedenle 64 Bit işletim sistemi olan bilgisayarlarda sistem üzerinde bazı yapılandırmalar ile Uyap Doküman Editör programını çalıştırabilirsiniz. Bunun için sırayla aşağıdaki adımları uygulamalısınız. 1. Bilgisayarınızdan c:\Program Dosyaları (x86) \ java \ Jre1.6 \ bin dosyasının yolunu sağ tıklayıp kopyala tıklayarlım. 2. Daha sonra Masaüstü'nden Bilgisayarım'ı sağ tıklayıp "Özellikler" açalım. Açı...

Uyap Editör Programı İmza Kütüphanesi Seçme

Uyap Doküman editöründe doğru imzalama yapılabilmesi için öncelikli olarak doğru sertifika kütüphanesi seçilmesi gerekmektedir. Doğru sertifika kütüphanesi seçilmesi için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulanmalıdır. Adım 1: Uyap doküman editör programında araçlar menüsünden "İmza Kütüphanesi" seçilmeli. Adım 2: Açılan ekranda "Listeden Seçeceğim" sekmesini seçelim ve "Hizmet Sağlayıcı" kısmından E-Tuğra seçelim Adım 3: Kart tipine göre listeden doğru kart tipini seçelim. Adım 4: Çıkan ek...